Повзучі баштові крани

Умови будівництва висотних будівель викликали необхідність застосування спеціальних кранів для монтажу сталевого каркаса і стінового заповнення. Особливістю цих кранів є можливість їх переміщення по висоті.

Ці крани, які спираються на каркас будівлі, застосовують в даний час на будівництві висотних будівель Москви. Практика показала, що повзучі баштові крани є найбільш досконалим механізмом для монтажу висотних будівель.

Конторою Промстальконструкция запроектовані чотири типи повзучих баштових кранів: УБК-3-49 вантажопідйомністю ЗГЕ вильотом стріли в межах 17-22 м, вагою 36 т; УБК-5-49 вантажопідйомністю 5 т, з вильотом стріли в межах 22- 275 м вагою 485 г; УБК-15-49 вантажопідйомністю 15 г, з вильотом стріли в межах 45-22 м, вагою 90 г і УБК-5-50 вантажопідйомністю 5 т, зі стрілою завдовжки 37 м. Швидкість переміщення візка по стрілі у всіх моделей дорівнює 825 м /хв, а обертання - 016 об /хв. Швидкість підйому залежить від схем поліспастів і дорівнює 16 або 32 м /хв для 3-5-тонних кранів і 10-20 м /хв для УБК-15-49.

На рис. 36 показаний загальний вигляд баштового крана УБК-5-49 що є найбільш поширеним типом повзучих баштових кранів.

Вежа крана має в нижній частині призматичну фор-Щ, а у верхній - Пірамідальну. До низу вежі прикріплені хрестовини, забезпечені відкидними або поворотними опорами, які з'єднуються з хрестовинами допомогою шарнірів. Поворотні опори на період роботи крана спирають на ригелі каркаса будівлі і прикріплюють до них спеціальними хомутами, що мають стягнуті муфти. При підйомі крана опори відкидають або повертають, і в такому положенні вони вободно проходять повз ригелів каркасу будівлі (рис. 37).

Верхню частину вежі (рис. 36) обіймає обертається оголовок, який спирається на кульовий шарнір; в нижній частині оголовок забезпечений чотирма горизонтальними катками.

До поворотному оголовка прикріплені з одного боку стріла, а з протилежного - платформа, на якій розташовані противагу і три електролебідки.

Повзучі баштові крани

Мал. 36. Повзучий баштовий кран УБК-5-49

До стрілі прикріплений монорельс, по якому пересувається візок крана з вантажним поліспастом. Запасовке троса вантажного поліспаста можна здійснити за двома схемами; при цьому забезпечується можливість підйому вантажу зі швидкістю 16 і 32 м /хв (великі швидкості застосовуються при підйомі вантажів на значну висоту). До бічної грані оголовка прикріплена кабіна, в якій знаходиться пункт управління краном.

Вантажопідйомність підйомної лебідки - 5 т, лебідки пересування візка - 05 т, поворотною лебедкі- 8 т. Повертають стрілу за допомогою нескінченного троса, намотаного в два оберти на прикріплений до верхньої частини башти коло і в п'ять оборотів на барабан поворотною лебідки. Кран обладнаний кінцевими вимикачами повороту, пересування візка і підйому вантажу.

Повзучі баштові крани

Мал. 37. Схеми підйому баштового крана УБК-5 і деталі опор

а - положення крана з піднятою обоймою; б - кран після підйому; в - деталь відкидний опори;

Підйом крана здійснюють за допомогою спеціального пристосування, що складається з обойми і поліспаста. До обоймі прикріплені балки, забезпечені поворотними опорами, подібними до тих, які є на хрестовині вежі.

При роботі крана обойма знаходиться в крайньому нижньому положенні (рис. 36). Після закінчення монтажу конструкцій чергових двох поверхів обойму піднімають на два поверхи (рис. 37). Цей підйом здійснюється за допомогою поліс-паста, трос якого намотують на барабан 5-тонної електролебідки, встановленої всередині вежі.

У новому положенні обойму закріплюють опорними балками до ригелів каркасу, після чого виробляють підйом крана.

Операції з підйому крана виконують в такій послідовності:

а) хомути, що закріплюють опори крана за ригелі будівлі, звільняють;

б) кран піднімають на кілька сантиметрів і опори відкидають або повертають;

в) кран піднімають на два поверхи, висуваючи його вежу вгору з обойми;

г) опори повертають назад і скріплюють стяжними болтами;

д) кран опускають на ригелі каркаса і ставлять стягнуті хомути, після чого можна приступити до роботи на новій стоянці. На виконання всіх цих операцій потрібно близько 1 години, а сам підйом займає 12 хв.

Продуктивність повзучих баштових кранів на монтажі каркаса висотних будівель Москви - 20-25 підйомів в зміну (у середньому 20 хв. На 1 підйом). Велика довжина стріли забезпечує зону дії кранів, цілком достатню для високих темпів монтажу.

Баштові, повзучі крани застосовують не тільки при монтажі каркаса будівлі. Їх використовують і на суміжних загальнобудівельних роботах - при подачі арматурних каркасів і бетонної суміші для фундаментів або міжповерхових перекриттів, при підйомі цегли і керамічних блоків для стінового заповнення і т. П..

При виконанні будівельно-монтажних робіт по зведенню знижених Відкрилки висотної будівлі з повзучих кранів можна зняти обойму і закріпити опорні балки вежі на порталі, пересувається по рейках, після чого повзучі крани можна використовувати в якості звичайних баштових кранів.
Схожі публікації по темі: