Прядив'яні канати

Прядив'яні канати застосовують на монтажі в якості відтяжок або для підйому легких деталей вагою не більше 200250 кг.

Для запобігання канатів від гниття їх просмалівают. Просмолені канати називають «Смольний», непросмолен-ні - «кабельні».

При розрахунку канатів на міцність при розтягуванні коефіцієнт запасу міцності приймається рівним 10.

Дані для розрахунку і вибору необхідних конопляних канатів наведені в ГОСТ 483-41.

Сталеві канати застосовують при всіх такелажних роботах, для установки монтажних елементів, для виготовлення стропів і для оснащення «вантажопідйомних машин.

Сталеві канати виготовляють на спеціальних канатовьющих машинах. Є кілька різних типів завивки канатів.

Прядив'яні канати

Мал. 1. Сталеві канати

а, б, в, г-поперечні розрізи канатів з конопляної серцевиною; д - розріз каната закритої конструкції

Для оснащення поліспастів монтажних механізмів використовують переважно канати з шести або восьми пасом подвійний крестoвой плетення.

У цих канатах звивка дротів в пасмах і звивка каната з пасом здійснені в протилежних напрямках, що в значній мірі запобігає їх розкручування.

Щоб уникнути корозії канати виготовляють з оцинкованого дроту, а для збільшення їх гнучкості між пасмами прокладають прядив'яний сердечник, попередньо просочений протигнильними мастилом, що не містить кислот і лугів (звичайний склад мастила: 50% кам'яновугільної смоли і 50% мазуту).

Для змащення канатів в процесі експлуатації застосовують спеціальну мазь наступного складу: 68% гудрону, 10% бітуму, 10% каніфолі, 7% технічного вазеліну, 3% графіту і 2% озокериту. Можна застосовувати і більш просту омесь: 90% солідолу і 10% бітуму. При нанесенні змащення на трос її підігрівають до 60 °. Витрата мастила на 1 м довжини вже працював каната становить 3d грама, де d - дійм ^ етр каната в міліметрах.

При дотриманні певних норм відносини діаметра D блоку або барабана, на який навивається канат, до діаметру d каната, розрахунок міцності виробляють тільки на розтяг, хоча в дійсності канати, що огинають блоки і барабани, відчувають додатково напруга від вигину. Додаткове вплив вигину враховується при цьому коефіцієнтом запасу міцності.

На відміну від суцільних стрижнів, розрив яких відбувається відразу, сталевий дротяний канат руйнується поступово в результаті розриву окремих зволікань. Міцність каната порушується досить незначно, поки загальна кількість обірваних дротів на довжині одногошага плетення не перевищує 8% від загальної кількості дротів у канаті. Якщо кількість обірваних дротів буде більше 8%, канат необхідно негайно замінити.

Заводи зазвичай випускають канати намотаних на дерев'яні або металеві барабани і лише в окремих випадках при невеликій вазі партії - в бухтах.

Кожен канат повинен бути забезпечений металевим ярликом або мати напис, зроблений стійкою фарбою на дисках барабана, із зазначенням: заводу-виготовлювача, заводського номера каната, умовного позначення по ГОСТ, довжини каната в метрах, ваги каната брутто в кілограмах і дати виготовлення.

При розмотування каната з барабана або бухт необхідно стежити за тим, щоб на канаті не утворювалися петлі і заломи.
Схожі публікації по темі: