Монтажні домкрати

В процесі монтажу конструкцій часто буває необхідно піднімати вантажі значної ваги на порівняно невелику висоту або усувати перекоси при вивірки змонтованих конструкцій. Ці операції зазвичай здійснюються

домкратами. При монтажі застосовують рейкові, гвинтові і гідравлічні домкрати.

Рейкові домкрати виготовляють вантажопідйомністю від 3 до 5 т, вагою від 25 до 65 кг. Вони можуть піднімати вантаж на висоту від 370 до 620 мм.

Основним недоліком рейкового домкрата є те, що при опусканні вантажу і відкинутою собачці храповика вантаж утримується тільки зусиллям, докладеним до рукоятки. Якщо відпустити рукоятку, вантаж впаде. Тому рейкові домкрати відносяться до «небезпечним» механізмам, якщо у них немає спеціального пристосування - «безпечної» рукоятки.

Монтажні домкрати

Мал. 9. Рейковий домкрат

Гвинтові домкрати робляться на санчатах і без них (рис. 10). Домкрати, мають санчата, зручні в тому відношенні, що дозволяють здійснювати не тільки підйом конструкції, але і переміщення її по горизонталі. Гвинтові домкрати не опускаються під вантажем при відпустці рукоятки.

Монтажні домкрати

Мал. 10. Гвинтові домкрати

а - без санчат; б - з санчатами для горизонтального переміщення

Вантажопідйомність гвинтових домкратів коливається в межах від 1 до 20 т, висота підйому - від 230 до 340 мм, вага домкрата- від 18 до 92 кг.

Гідравлічні домкрати (рис. 11), що застосовуються при монтажі, виготовляють вантажопідйомністю до 200 м Їх використовують при підйомі дуже важких конструкцій.

Робочою рідиною в домкратах служать масло, чиста вода або вода з домішкою спирту (40%).

Монтажні домкрати

Мал. 11. Гідравлічні домкрати завод "Ленінська кузня"

У чисельнику розміри при вантажопідйомності 100 Т, а в знаменнику - при вантажопідйомності 200 Т.

Під час роботи домкрата необхідно в міру підйому головки поршня укладати під неї запобіжні півкільця. У разі прориву манжети або псування зворотного клапана і раптового осідання поршня вантаж не впаде, а обіпреться На півкільця.

Якщо вантажопідйомності одного гідравлічного домкрата недостатньо або якщо потрібно впливати домкратами на піднімаються конструкцію одночасно в ряді точок, застосовують кілька гідравлічних домкратів з живленням від одного Центрального насоса. У цьому випадку насос нагнітає робочу рідину в колектор, а звідти по трубках рідина надходить до домкратів, що піднімає конструкцію. Цей спосіб використовував колектив будівельників під керівництвом лауреата Сталінської премії інж. С. С. крупи ників а при підйомі доменної печі №4 Азовсталі в жовтні-листопаді 1944 р Роботу було виконано за проектом бригади тресту Стальконструкція. Бригаду очолював лауреат Сталінської премії А. С. Камінський.

Якщо необхідна висота підйому конструкції перевищує хід поршня домкрата, підйом; виробляється в кілька прийомів. Для цього конструкцію піднімають на висоту ходу поршня і підкладають під неї тимчасову опору. Потім поршень домкрата опускають, під домкрат підкладають шпальну клітку і встановлюють домкрат в робоче положення на новій позначці, з якої піднімають конструкцію ще на один робочий хід поршня, і т. Д..

Монтажні домкрати

Мал. 12. Домкрат "Перпетуум" вантажопідйомністю 200 Г

а - вид збоку і план; б, в, г і д-етапи роботи домкрата

Промисловість випускає спеціальні домкрати вантажопідйомністю 200 т, що мають розширену опорну частину, що дозволяє нарощувати шпальну клітку без перестановки домюрата. На рис. 12 показаний цей домкрат і послідовні його положення в момент підйому конструкції. Підйом починають з положення. Коли вантаж досягає граничної висоти підйому (положення в), під лапи циліндра закладають опорні бруси. Потім відкривають клапан, і поршень під дією наявних у домкрата пружин піднімається вгору, передаючи тиск на опорні бруси (положення г). Нарешті, підклавши бруси під поршень (положення д), повторюють підйом.

Монтажні домкрати

Мал. 13. Стрічковий гідравлічний підйомник

Для підйому важких Прузе за допомогою гідравлічних домкратів на значну висоту застосовують стрічкові підйомники. Стрічковий підйомник (рис. 13 а) являє собою портал, на верхній ригель якого встановлюють чотири гідравлічних домкрата вантажопідйомністю до 200 г кожен. На домкратах вільно лежить підйомна балка, до якої на спеціальних валиках підвішені сталеві стрічки з отворами 7-13 для болтів. До кінців стрічок) підвішена несуча балка, за допомогою якої виробляють підйом конструкції.

Відстань між отворами на стрічці зазвичай одно дворазовому ходу поршня домкрата. У підйомної балці і в поддомкратной балці 4 є по одному відкритого гнізда нагорі і по одному овального отвору посередині (рис. 136). Відстань між центрами гнізда і овального отвору в обох балках в 15 рази більше кроку отворів в стрічці.

У вихідному положенні (рис. 136) валик закладається в отвір в стрічці через верхнє гніздо підйомної балки; овальний отвір підйомної балки знаходиться при цьому між двома отворами стрічки. Завдяки валика стрічка висить на підйомної балці.

Включаючи в дію домкрати, піднімають балку, а з нею разом стрічку і підвішений до неї вантаж на висоту кроку домкрата 130 мм. Верхнє гніздо поддомкратной балки при цьому збігається з отвором стрічки, як це показано на рис. 13 е. Заклавши в це гніздо через отвір стрічки інший опорний валик (рис. 13 г), опускають поршні домкратів, а звільнений при цьому перший валик переставляють з отвору в отвір, що збіглося з овальним отвором в підйомної балці (рис. 13 г). Потім проводять другий підйом на 130 мм, причому в кінці цього підйому (рис. 13 д) отвір в стрічці збігається з овальним отвором поддомкратной балки.

Після чергової викачування домкратів отвір збігається з відкритим гніздом підйомної балки: в нього можна закласти валик і продовжувати підйом, повторюючи описаний вище цикл.

При механічному приводі до насосів домкратів швидкість підйому стрічковим підйомником становить близько 3 м в зміну.
Схожі публікації по темі: