Монтаж радіо- і телевізійних щогл

Радіо- і телевізійні щогли монтують методом посекційно нарощування або методом повороту в цілому вигляді. Секції, попередньо зібрані з площин разом з драбинами і майданчиками, нарощують повзучим краном. Для кріплення опорних башмаків повзучого крана передбачені отвори.

Залежно від конструкцій щогл застосовують повзучі крани різних типів: трубчасті щогли монтують краном ПКТ , А гратчасті кранами ПКР і СПК . Вантажопідйомність їх від 2 до 12 м

Основними частинами крана ПКТ -6 Вантажопідйомністю 6 т є обойма, щогла і оголовок. Обойма у верхній частині має шарнірну опорну балку з балансирной балкою, внизу - шарнірну опорну діафрагму. За допомогою опорної балки, що повертається навколо осі, обойма навішується на опорний столик раніше змонтованої секції радіощогли. Діафрагма, що скріпляється з куточком штирем, фіксує вертикальне положення обойми.

Монтаж радіо- і телевізійних щогл

Мал. 1. Повзучий кран ПКТ -6 Для монтажу трубчастих радіо-щогл:
I. 12 - блоки відповідно стрелового і вантажного канатів; 2 - опорний столик; 3 7 - опорні балки; 4 - куточок; 5 - шарнірна опорна діафрагма; 6 - вісь; 8 - відкидний гачок: 9 - поворотний круг; 10 - поворотний пристрій 11- оголовок; 13 - стріла: /^ - трубчаста щогла крана; 15 - балансирная балка; 16- обойма; 17 -канат; 18 - нижня частина обойми; 1920 - блоки; 2122 - канати відповідно підйому і повороту; 23-кронштейн; 24 - відвідні ролики

Монтаж радіо- і телевізійних щогл

Мал. 2. Монтаж опорної секції трубчастої радіощогли і крана ПКТ -6 Гусеничним краном:
1 - розчалювання; 2 - гусеничний кран; 3 - кран ПКТ -6 Перед підйомом

Усередині обойми, закріпленої на секції, може переміщатися по вертикалі трубчаста щогла крана. Щогла крана внизу має опорну балку такої ж конструкції, як балка; на верхній частині - відкидний гачок. За допомогою опорної балки, що опускається на нижній опорний столик, і гачка, який накладається зверху на секцію радіощогли, щогла закріплюється, і обойма може по ній переміщатися. На щоглі крана зверху розташовані оголовок, поворотний пристрій з поворотним кругом, стріла, блоки для вантажного каната і стрілового крана. Під поворотним кругом на щоглі закріплений кронштейн з відвідними роликами для каната повороту оголовка щогли. Збігають нитки поліспаста проходять з верхніх блоків вниз всередині трубчастої щогли і направляються на дві електролебідки з тяговим зусиллям до 5 т. Стреловой канат таким же чином проходить на електролебідку з тяговим зусиллям 5 г, а канат повороту направляється поза труби крана на ручну лебідку з тяговим зусиллям 15 т. Обойма піднімається по щоглі гаком крана і канатом, закріпленим на нижній частині обойми. Підйом щогли в обоймі здійснюється канатом, запасованним через блок, закріплений в нижній частині щогли, і блок, закріплений в нижній частині обойми. Канат підйому направляється на електролебідку з тяговим зусиллям 5 т. Вантажопідйомність крана на вильоті стріли до 23 м становить 6 г, зі збільшенням вильоту до 5 м знижується до 2 м

Опорну секцію радіощогли монтують і встановлюють на ній повзучий кран ПКТ -6 За допомогою гусеничного крана. Усі наступні секції монтують повзучим краном відповідно до схеми, представленої на рис. 3. Для обслуговування робочих до обойми крана прикріплена майданчик зі сходами. Операції по стикування і зварювання секцій радіощогли виробляються з нижньої майданчики і верхньої площадки зі східцями. Після проектного закріплення кожної секції радіощогли в чотирьох діаметрально протилежних місцях болтами або зварюванням кран переміщають. Підмостки переставляють гаком стріли за допомогою траверси і стропів. Через кожні чотири секції на радіощоглу встановлюють балконні площадки БП, монтовані повзучим краном після його підйому на наступну по висоті секцію. З балконних майданчиків виробляють кріплення тимчасових розчалок і постійних відтяжок (рис. 4). Тимчасові розчалювання, що забезпечують стійкість і вертикальність башти в процесі її нарощування, встановлюють в два яруси, постійні відстрочки - в один ярус над кожними двома ярусами розчалок. У міру установки відтяжок розташовані під ними розчалювання знімають.

Вертикальність радіощогл вивіряють в процесі монтажу, при установці і натягу кожного ярусу постійних відтяжок і тимчасових розчалок. Остаточну вивірку здійснюють після монтажу всієї щогли, демонтажу крана і під час натягу постійних відтяжок до проектної величини. Натяг розчалок і постійних відтяжок контролюють за допомогою індикатора, таріруемого на зусилля, відповідне необхідному натягу.

Монтаж радіо- і телевізійних щогл

Мал. 3. Схема монтажу труб чатой щогли краном ПКТ -6:. а - установка секції радіощогли б - перестановка обойми крана; в - лебідка вантажопідйомністю 15 т для повороту крана; 6 - постійні анкери; 7 - майданчик для виготовлення і витяжки відтяжок; 8-склад конструкцій щогли; 9 - електролебідка вантажопідйомністю до 2 г для відтягнення секцій при підйомі; 10 - тимчасові розчалювання; 11 - постійні відстрочки; 12 - кран пкт-6

Зв'язок між монтажниками, які працюють на висоті і на землі, здійснюється по радіотелефону. Щоглу обладнають також світловою сигналізацією.

Для монтажу радіощогл та інших висотних споруд трьох- і чотиригранного перетину з шириною межі до 5 ж застосовують самопіднімальні хитний кран вантажопідйомністю 4 т. Кран являє собою А-подібну зварену раму з труб, до верхнього ригеля якої підвішують вантажний трос із захопленням. Збігає нитка вантажного троса через систему відвідних роликів йде на електричну лебідку, встановлену на землі. До задньої балці шарнірно кріпиться фаркопф-штовхач, обладнаний для обертання штурвалом. До нижнього шарніру фаркопфа-штовхача кріпиться робоча площадка, одна зі стійок якої є одночасно захопленням для кріплення до конструкцій монтируемой радіощогли. У робочому положенні кран обертається на опорній балці, закріпленої в цапфах на секціях щогли. В низу рами прикріплені контрвантажі, за рахунок яких центр ваги всього крана зміщується нижче опорної балки. При цьому контрвантажі закріплюються ексцентрично на стійках рами, і кран вільно встановлюється на опорну балку, займаючи вертикальне положення без будь-яких направляють і розчалок. Подовжуючи фар-копф-штовхач, кран повертають в положення, необхідне для стропування і підйому черговий секції. Потім секцію піднімають на 200-300 мм вище верху раніше змонтованої і за допомогою фаркопфа-штовхача, зменшуючи його довжину, наводять монтируемую секцію на раніше змонтовану, встановлюють її на фланці і кріплять болтами. На підйом її від початку стропування до остаточної установки і повного закріплення болтами витрачається 30-40 хв.

У процесі переміщення на наступну стоянку кран знаходиться в стійкому вертикальному положенні і не вимагає яких-небудь додаткових розчалок або напрямних. Для переміщення крана застосовують спеціальний поліспаст. Переміщення крана зі стоянки на стоянку займає 40-50 хв.

Монтаж радіо- і телевізійних щогл

Мал. 5. Загальний вигляд гойдається крана:
1 - секції щогли; 2 майданчик для роботи з штовхачем; 3 - Ларіопф-штовхач; 4 - гвинтова стяжка; 5 - шпренгелів; 6 - контрвантаж: 7 - трос на лебідку (Q = 5 т) підйому крана; 8 - вантажний трос на електролебідку (Q = 5 г): У - трос для переміщення крана по висоті; 10 - противагу; 11 - захоплення; 12 - трос для переміщення крана на іншу стоянку; 13 - опорна балка крана; 14 - столики для обпирання крана

за порівняно з повзучим хитний кран більш простий у виготовленні. Незважаючи на оригінальність і простоту рішень, процес монтажу методом нарощування досить тривалий через малу продуктивності повзучого крана і велику трудомісткість виконання робіт на висоті. Тому для монтажу щогл висотою приблизно до 140 м, масою до 40 т застосовують більш ефективний метод монтажу в цілому вигляді поворотом навколо шарніра щогл. Підйом щогл методом повороту в цілому вигляді може бути здійснений двома гусеничними кранами з використанням поліспастів або за допомогою монтажної стріли при монтажі більш високих щогл.

Для підйому в цілому вигляді щоглу повністю збирають і оснащують на землі. Піднімають її поворотом двома гусеничними кранами на кут 40-43 ° і доводять до вертикального положення поліспасти, закріпленим на якорі. Телевізійні щогли цим методом монтують в такій послідовності. На складальної майданчику виробляють укрупнітель-ву збірку блоків секцій з площин гратчастої конструкції. До нижнього блоку в місці обпирання на фундамент приварюють верхню половину поворотного шарніра. На монтажному майданчику щоглу збирають з двох блоків на шпальних клітках. Нижнім кінцем через шарнір її спирають на фундамент. Після з'єднання плити шарніра з фундаментом на щоглі (в її горизонтальному положенні) монтують антену, кабельну систему, пристрої сигналізації, освітлення, контрольні прилади, закріплюють тросові відтягнення тощо. По закінчення всіх підготовчих робіт по такелажу та встановлення кранів в робоче положення проводять випробування всієї такелажного оснащення: щоглу піднімають на кут 5 ° до горизонталі для перевірки дії кранів, шарніра повороту і стропування.

Монтаж радіо- і телевізійних щогл

Мал. 6. План розташування щогли і транспортного устаткування

У вертикальне положення щоглу піднімають двома стадіями: спочатку поворотом навколо шарніра двома кранами МКГ -25 І МКГ -16 Потім, використовуючи трактор з-100 щоглу доводять до вертикального положення поліспасти, сполученим з щоглою за допомогою відтяжок (вант), з одночасним натягом бічних відтяжок також тракторами С-100. При цьому дві нижні відтяжки використовують як тягові, а дві верхні, розташовані під кутом до осі щогли, використовують для страховки її від горизонтального зсуву при установці в проектне положення. Збігати нитку поліспаста тягнуть трактором С-80. Стропування щогли виробляють спеціальної траверсой, плечі якої розраховані так, щоб навантаження на її кінцях розподілялися на крани відповідно до їх вантажопідйомністю. Стропування здійснюють за монтажну балку, закріплену в нижній площині ферми щогли.

Монтаж радіо- і телевізійних щогл

Мал. 7. Схема монтажу щогли:
1 - кран МКГ -25; 2 - траверса Q- = 50 т 3 - трактор С-100; 4 - кран МКГ -Ш; 5 -траверса Q = 20 т

Монтаж радіо- і телевізійних щогл

Мал. 8. Схема запасування поліспаста:
1 - якір (чотири трактора С-100); 2 - траверса Q = 50 т 3 - поліспаст q = 40 т (6 робочих ниток); 4 - ванти щогли: 5 -мачта; 6 - трактор С-80

роботу основного якоря, необхідного для приведення телемачти в проектне положення, виконують чотири трактора С-100 встановлені попарно. З'єднання якірних тракторів з поліспастом виконано через траверсу вантажопідйомністю 50 т. В процесі підйому щогли крани одночасно пересувають в сторону фундаменту так, щоб зусилля підйому завжди були спрямовані вертикально. Так щоглу повертають навколо шарніра на кут 40-43 °. Після цього починають другу стадію підйому. Тяговим трактором натягують 50-тонний поліспаст, з'єднаний з нижніми відтягненнями, після чого виробляють дистанційну розстроповку кранів. Подальший підйом здійснюють тільки тяговим трактором. Коли центр ваги щогли пройде вертикаль, що проходить через вісь шарніра, включають в роботу два трактори, поставлені на гальмування. Поступово послаблюючи бічні розтяжки, опускають щоглу на фундамент. Після вивірки щогли по вертикалі, нижній і верхній листи поворотного шарніра зварюють, а відтягнення верхнього і нижнього ярусів закріплюють до анкерів. Монтаж телевізійної щогли методом повороту навколо шарніра в порівнянні з методом нарощування дозволяє скоротити в два з гаком рази витрати по монтажу і виконати всі складальні роботи внизу без застосування трудомістких операцій на висоті і якісніше.

Монтаж вищих щогл підйомом в цілому вигляді здійснюють за допомогою монтажної стріли. Так була змонтована повністю зібрана радіощогла-антена висотою 1425 м, перетином у вигляді правильного трикутника зі стороною 1350 мм, масою 29 т. Верх монтажної стріли висотою 40 м був прикріплений нерухомо до радіощоглі підйомними тягами і рухомо до якоря вантажопідйомністю 75 г підйомним поліспасти. На центральному фундаменті була встановлена тимчасова опора (шарнір), на валу якої були закріплені підстави щогли і монтажної стріли. У площині підйому щогла і монтажна стріла утримувалися тимчасовими розчалками, закріпленими за якоря.

Монтаж радіо- і телевізійних щогл

Мал. 8. Схема стропування щогли:
1 - щогла; 2 - траверса; 3 монтажна балка

Останні були розташовані так, щоб довжина розчалок під час підйому лишалася незмінною. Площина підйому збігалася з напрямком пари постійних відтяжок, які використовують для утримання щогли від перекидання в напрямку підйому. Монтажні зусилля в щоглі, підйомних тягах і монтажною стрілі визначалися як для статично невизначеної вантової системи з балкою жорсткості (щоглою-антеною). Згинальний момент в балці жорсткості був визначений з урахуванням ексцентричності додатки стискають зусиль в точках кріплення підйомних тяг і з урахуванням прогину балки жорсткості між точками підвісу. Крім того, враховувалося вплив зусиль від натягу тимчасових розчалок. Був перевірений фундамент на горизонтальну силу, яка діяла на нього в момент підйому, що дорівнює сумі стискають зусиль в щоглі і міцності всього стовбура і пояса стовбура в найбільш навантажених перетинах, а також перевірена стійкість стовбура в площині і з площини дії згинального моменту. Аналогічний перевірочний розрахунок зроблений і для стовбура монтажної стріли.

Монтажні роботи були розпочаті з установки тимчасової опори (шарніра) на центральний фундамент, укрупненого щогли-антени і укрупненого монтажною стріли. Для підйому монтажної стріли до неї підвішували підйомний поліспаст і підйомні тяги. Після цього збирали постійні відстрочки. Дві з них, розташовані в площині підйому, відразу ж закріплювали до щогли-антени і анкерного фундаменту. До постійної консолі щогли-антени підвішували трос для підйому відтяжок двох інших напрямків. Радіощогла була піднята протягом трьох годин.

Монтаж радіо- і телевізійних щогл

Мал. 9. Схема підйому щогли-антени методом повороту:

Найбільш трудомісткими в комплексі підготовчих робіт при монтажі щоглових висотних споруд є процеси виготовлення, випробування і доставки на монтажний майданчик постійних відтяжок. Процес виготовлення відтяжок складається з наступних основних операцій: розмотування каната з бухти, витяжка його на величину монтажного зусилля і розмітка довжини відтяжок; різання каната, обплетення біля місць розрізу, заправка його під втулку і муфту з розбиранням кінців; заливка втулок і муфт - установка і закріплення втулок і муфт на столі горна, розігрів металу і заливка втулок і муфт.

Монтаж радіо- і телевізійних щогл

Мал. 10. Схема стенду для витяжки та випробування відтяжок:
а - витяжка; б - випробування; 1 - ручна лебідка вантажопідйомністю Зг для витяжки поліспаста; 2 пристосування для розмітки і обрізки троса; 3 відтяжка з троса діаметром 59 мм: 4 - поліспаст вантажопідйомністю 30 т; 5 - ручна лебідка вантажопідйомністю 5 т; 6 - якір на зусилля 5 г; 7 - якір на зусилля 100 т-8 - насосна станція; 9 - гідравлічні домкрати; 10 - сполучна ланка; 11 - додаткова ланка з троса діаметром 59 мм: 12 - металева стрічка; 13 - роликоопори для стрічки

При виготовленні відтяжок особливу увагу приділяють якості закладення кінців каната під втулки. Так як при газовому різанні каната окремі зволікання робочої зони піддаються відпалу, що зменшує їх міцність, канат краще різати сталевий дисковою пилкою або рубати за допомогою зубила з побідитового сплаву. Ці способи більш трудомісткі, ніж газове різання, але вони забезпечують якісне закладення кінців каната. Внутрішні поверхні втулок зачищають до блиску і промивають бензином.

Для виготовлення і випробування відтяжок застосовують спеціальні стенди. Одна з конструкцій стенду складається з двох гідравлічних домкратів з зусиллям 100 т, встановлених на металевій рамі, яка кріпиться до якоря. Поршні домкратів, впираючись в спеціальні опори, пересувають металеву стрічку, з'єднану з відтяжкою, і натягують відтягнення. Натяг відтяжок до зусилля, рівного 125 розрахункового, виробляють шляхом декількох висувань поршнів домкратів; під цим натягом відтягнення витримують протягом 15-20 хв.
Схожі публікації по темі: