» » Загальні відомості і класифікація муфт зчеплення тракторів

Загальні відомості і класифікація муфт зчеплення тракторів

Муфти зчеплення служать для плавного з'єднання і короткочасного роз'єднання працюючого двигуна від трансмісії. При різкому зростанні опору руху муфта зчеплення оберігає деталі трансмісії від перевантажень, обмежуючи максимально передається крутний момент.

На тракторах застосовують переважно фрикційні муфти зчеплення. За формою, що труться муфти зчеплення можуть бути дискові, конусні і колодкові. Залежно від числа ведених дисків розрізняють одно-, дво- і багатодискові муфти. Кількість дисків визначається в основному величиною переданого крутного моменту.

За родом тертя муфти зчеплення ділять на сухі і мокрі - працюють в масляній ванні. Мокрі муфти застосовуються в автоматичних коробках передач, привід вала волок потужності, передавальних механізмах пускових двигунів.

По дії натискного пристрою муфти поділяють на постійно і не постійно замкнуті.

Загальні відомості і класифікація муфт зчеплення тракторів

Мал. 204. Схема трансмісії трактора К-701:

Загальні відомості і класифікація муфт зчеплення тракторів

Мал. 205. Схема постійно замкнутої муфти зчеплення

Муфти постійно замкнутого типу завжди перебувають у включеному стані за рахунок попередньо стискаються пружин. Вимкнення такої муфти зчеплення, т. Е. Роз'єднання провідних і ведених дисків, здійснюється зазвичай шляхом впливу на педаль механізму управління. Якщо припинити цей вплив, то така муфта зчеплення включається. Такі муфти зчеплення широко застосовуються на автомобілях.

У мінливо замкнутих муфтах зчеплення поверхні тертя можуть залишатися в розімкнутому стані, коли зусилля до важеля керування не прикладається. Вмикати або вимикати таких муфт зчеплення необхідно докласти зусилля до важеля, який, впливаючи через важільний механізм на поверхні тертя дисків, з'єднує або роз'єднує їх.

Мінливо замкнута муфта зчеплення встановлюється всередині маховика (рис. 205). Ведучий диск має зовнішній зубчастий вінець, який входить в зачеплення з внутрішнім зубчастим вінцем маховика. Іноді провідний диск з'єднується з маховиком за допомогою пальців, т. Е. Таким чином, що обертається разом з маховиком, але в той же час має можливість переміщатися в осьовому напрямку. Ведучий диск затискається двома відомими дисками: переднім, маточина якого закріплена на шліцах вала, і натискним, встановленим на зубчастий вінець маточини переднього диска. Натискний диск, обертаючись разом з переднім диском, може переміщатися уздовж осі вала.

Важільний нажимном механізм складається з хрестовини, навернути на різьбовій кінець маточини переднього диска, і двоплечих натискних важелів, встановлених на осях в вушках хрестовини. Одним плечем важелі з'єднані за допомогою сережок з муфтою виключення, а іншим - можуть упиратися в натискного диска. Муфта вимикання за допомогою вилки і системи важелів, і може переміщатися уздовж вала зчеплення.

При переміщенні ручного важеля управління назад муфта вимикання переміщається вперед і через сережки повертає натискні важелі, впливаючи на натискний диск. Останній, переміщаючись, притискає провідний диск до переднього диску і муфта зчеплення включається.

При переміщенні ручного важеля управління вперед муфта, переміщаючись назад, відводить натискні важелі від натискного диска. При цьому ведучі та ведені диски роз'єднуються і муфта зчеплення вимикається.

Мінливо замкнуті муфти зчеплення завдяки великій жорсткості натискного механізму вимагають частого регулювання, крім цього, вони включаються жорстко без необхідної пробуксовки дисків. Ці недоліки обмежують їх застосування на сучасних тракторах.
Схожі публікації по темі: