» » » Воздухоохладитель трактора Т-150

Воздухоохладитель трактора Т-150

При роботі трактора двигун виділяє велику кількість тепла, яке вентилятором радіатора охолодження систем двигуна прямує до передньої стінки кабіни. При великому завантаженні машини значно нагрівається коробка передач.

У баках гідравлічних систем трактора високої температури досягає масло. Від сонця нагріваються зовнішні стінки кабіни.

Все це, незважаючи на застосовувану термоізоляцію, поступово підігріває корпус, що призводить до значного підвищення температури всередині кабіни. Виникає необхідність для провітрювання ка-'біни відкривати передню кватирку або опускати скло дверей. Це, в свою чергу, призводить до збільшення шуму і пилу в кабіні.

Для забезпечення нормального температурного режиму на трактор може бути встановлений воздухоохладитель, який є автономним водоіспарі-вальний агрегат.

Всі основні складальні одиниці воздухоохладителя встановлені в кабіні і на кабіні трактора. На підлозі кабіни зліва по ходу трактора під сидінням 5 пасажира встановлено водяний бак. Поруч з баком з боку входу в кабіну, в зручному для технічного обслуговування місці, розташований водяний насос з електродвигуном. Від водяного насоса йде вгору в кабіні, а потім зовні, трубопровід, який закінчується соплом вентилятора увлажніте-

Воздухоохладитель трактора Т-150

Мал. 1. Установка агрегатів воздухоохладителя:
1 - водяний насос; 2 - бак для води; 3 - заливна горловина бака; 4 - майданчик з підніжкою; 5 - сидіння; 6 - трубопроводи; 7-кронштейн воздухоохладителя; 8- кришка фільтра, -9 - о.: Ладітельний блок.

Воздухоохладитель трактора Т-150

Мал. 2. Схема потоків повітря і води в повітроохолоджувачі:
1 - водяний насос; 2 бак; 3 трубожровод подачі; 4 дисковий вентилятор; 5 - сопло розпилювача; 6 - вхід повітря; 7- фільтр тонкого очищення; 8 - скидання пилу; 9- каплеуловитель; 10 - повітропровід; 11 - розподільник повітря в кабіні; 12 - трубки повернення води; 13 - трубка зливу.

Воздухоохладитель трактора Т-150

Мал. 3. Насос:
1-електродвигун МЕ-226Б; 2 - фланець двигуна; 3 - муфта; 4 - гвинт; 5-гумовий елемент; -Валики насоса; 7 - штуцер; 8 - корпус насоса; 9 - фланець насоса; 10 - крильчатка; 11 - прокладка; 12- манжета; 13 - підшипник 200; 14 - штуцер всмоктуючий; 15 - пробка

ля, що входить в блок основного агрегату 9. Під кришками агрегату з двох сторін встановлені парканні фільтри.

живлення електродвигунів водяного насоса і вентилятора-зволожувача здійснюється від автономного (другого) генератора Г-304-Б1 (або генератора Г-309 бортовий мережі на тракторах більш пізнього випуску).

Блок агрегатів воздухоохладителя спирається на чотири кронштейна, розвинені лапки якого прилягають до зовнішніх крайках даху кабіни.

Для зручності обслуговування основного агрегату на паливному баку трактора встановлено майданчик з підніжкою.

Робота водоіспарітельного воздухоохладителя заснована на принципі відбору тепла при випаровуванні води в контакті з повітрям.

Для подачі води з бака в вентилятор-зволожувач застосований водяний насос відцентрового типу, зібраний через Простану-ку, в якій розміщений пружний привід з співвісно розташованим електродвигуном.

Насос приводиться в обертання електродвигуном МЕ-226Б.

Для подачі і зливу води застосовуються алюмінієві трубопроводи.

Основний агрегат воздухоохладителя, встановлений на даху кабіни, складається з вентилятора-зволожувача, укріпленого на кронштейнах, воздуховода, краплевловлювача і гнучкого патрубка, по якому подається охолоджене повітря в кабіну трактора.

Вентилятор-зволожувач правого обертання складається з складеного ротора, закріпленого на осі електродвигуна, кожуха-равлики, в нижній частині якого вбудовані штуцера для відведення циркуляційної води і сопла-розпилювачі.

Воздухоохладитель трактора Т-150

Мал. 4. Вентилятор-зволожувач, вид зверху:
1 - електродвигун МЕ-22; 2 - диск несе; 3-кожух-равлик; 4 штуцер відвідний; 5 - сопло-розпилювач; 6 - диск ротора; 7 - шпилька; 8 - гайка; 9 - лопатка Рогор

Ротор складається з несучого литого диска, на якому виконані лопатки, верхнього диска і набору робочих плоских дисків, які виконують основну роботу з подрібнення крапель води. Набір дисків стягнутий шпильками. Маточина несе диска з'єднана з валом електродвигуна через шпонку. Гайка кріплення ротора закрита пластмасовим ковпаком. Вентилятор відділений від електромотора подвійним штампованим лабіринтом.

Вентилятор обертається від електродвигуна МЕ-22 потужність якого 120 В, з оборотами - 2700 в 1 хв.

До кожуха вентилятора-зволожувача примикає повітропровід, в середній частині якого встановлений каплеуловитель.

Краплевловлювач складається з пакету хвилеподібно гофрованих по вертикалі тонких алюмінієвих листів, стягнутих шпильками. Між листами встановлені співвісно з шпильками дистанційні втулки, що визначають заданий зазор для проходження потоку повітря із залишками невипарених крапель води. Що стікає по вертикальних стінок вода потрапляє в ліжко з дренажними отворами, а потім через водозбірник і відводять штуцера в систему трубопроводів.

Паперові фільтри, призначені для очищення від пилу атмосферного повітря, що надходить в агрегат, встановлені з двох сторін основного блоку і кріпляться зажимами. Фільтруючий елемент виготовлений з картону КФВ.

Генератор змінного струму з вбудованим випрямлячем з реле-регулятором, що живить електроенергією електрообладнання воздухоохладителя, включений в бортову ланцюг трактора паралельно з основним генератором.

Воздухоохладитель трактора Т-150

Мал. 5. Схема електрообладнання воздухоохладителя:
1 - генератор Г-304; 2 - блок запобіжників ПР-109; 3 - панель сполучна ПС1-А2; 4 - ліхтар контрольної лампи ПД20-Д; 5 - вмикач електродвигуна; 6 --реле-регулятор РР-362-Б; 7-панель двухклеммовая; 8 - електродвигун МЕ-22; 9 - електродвигун МЕ-226Б; 10 - вмикач електродвигуна BK-57.

Воздухоохладитель трактора Т-150

Мал. 6. Електрична схема підключення воздухоохладителя до системи з генератором Г-309:
А - клема для підключення до датчика блокування; Б - клема для підключення до блоку запобіжників; 1 - контактор; 2 вмикач вентилятора; 3 - реле проміжне; 4 - електродвигун водяного насоса; 5 - опір; 6 - вмикач насоса; 7 - електродвигун вентилятора; 8-панель сполучна; 9 - ліхтар контрольної лампи ,.

Включення електродвигуна вентилятора здійснюється вмикачем, а електродвигуна насоса - вмикачем через блок запобіжників. Електродвигун насоса заблокований через вмикач електродвигуна вентилятора: при включенні електродвигуна вентилятора насос відключається. При включенні електродвигуна вентилятора одночасно запалюється ліхтар контрольної лампи ПД20-Д.

Електродвигун МЕ-22 - постійного струму (8А при 12В) паралельного збудження.

Електрична схема підключення воздухоохладителя до системи з генератором Г-309 потужністю 1000 Вт представлена на малюнку 202.

Технічне обслуговування

При переході на літню експлуатацію трактора необхідно провести підготовку воздухоохладителя до роботи.

У зв'язку з роботою воздухоохладителя за рахунок випаровування води і значного її витрати (в сезон кілька тонн) може статися накопичення відкладень бруду і різних солей (особливо якщо це вода жорстка), що погіршить роботу вентилятора за рахунок дисбалансу і знизить ефективність воздухоохладителя. Щоб уникнути цього необхідно пом'якшувати воду додаванням однієї таблетки сульфату амонію на кожну заправку. В одній таблетці міститься 05 г сульфату амонію.

Слід врахувати, що ефективність воздухоохладителя підвищується при зменшенні теплопритоков в кабіні, тому при температурі навколишнього повітря вище 20 ° С необхідно зняти надставки бризговиков капота обшивки двигуна.

Не можна допускати роботу воздухоохладителя при непрацюючому двигуні трактора, так як це призведе до розрядки акумулятора.

Не вмикати вентилятор без фільтрів грубої і тонкої очистки повітря, а насос - без води в баку.

Для змащення підшипників валика водяного насоса застосовувати моторне масло М10Г і М10В.

В умовах експлуатації не рекомендується часто знімати ротор з вала електродвигуна і підтягувати гайки шпильок ротора вентилятора. Це може привести до порушення балансування.

Фільтри тонкого очищення повітря очищати в період роботи з використанням воздухоохладителя в кінці кожної зміни. Періодичність може бути змінена в залежності від початкової запиленості повітря. При чистці від'єднайте обережно горизонтально розташовані фільтри і очистити їх струшуванням, легким постукуванням долоні або продувкою стисненим повітрям. Не допускати ударів фільтра з твердими предметами, так як це може призвести до деформації корпусу, розриву картону і проникненню пилу у внутрішню порожнину воздухоохладителя і кабіну.

Технічне обслуговування генератора і реле-регулятора системи електрообладнання воздухоохладителя таке ж, як і вузлів бортової системи
Схожі публікації по темі: