» » » Установка колінчастого вала в блок циліндрів тракторного дизельного двигуна

Установка колінчастого вала в блок циліндрів тракторного дизельного двигуна

При ремонті дизельного двигуна найбільш відповідальною складальної операцією є установка колінчастого вала в блок циліндрів. Робітник, який виконує цю операцію, Повинен вміти правильно підбирати вкладиші по діаметру шийок колінчастого вала і рівномірно затягувати гайки кріплення корінних підшипників з певним зусиллям.

Як відомо, вкладиші корінних і шатунних підшипників двигунів Д-35 Д-36 і Д-54 є тонкостінними і взаємозамінними. При затягуванні вони копіюють форму гнізд блоку і шатунів. Вкладиші, затиснуті в гніздах неправильної форми (овальність і конусність), мають неоднаковий масляний зазор в різних точках.

Якщо масляний зазор в підшипнику нижче мінімального хоча б в одному якомусь напрямку, то може статися задір вкладишів і шийок колінчастого вала. Отже, в такому разі не можна користуватися взаємозамінними вкладишами. Не можна також встановлювати взаємозамінні вкладиші в блок, у якого порушена співвісність гнізд. Неспіввісність гнізд (а отже, і вкладишів) викликає поломку вала.

До значного спотворення форми гнізд і порушення посадки вкладишів призводить знеособлення кришок корінних підшипників, а також спилювання їх площин роз'єму.

Гнізда під вкладиші корінних підшипників слід перевірити відразу ж після розбирання двигуна і мийки блоку. При цьому спочатку перевіряють правильність розміщення на блоці кришок корінних підшипників і наявність на них міток.

Крім міток, перевіряють на дотик збіг внутрішніх поверхонь гнізд блоку і кришок корінних підшипників у площин роз'єму. Відчутне розбіжність внутрішніх поверхонь гнізд і кришок вказує на знеособлення або переставлення кришок.

Кришки корінних підшипників не повинні переміщатися в блоці в поперечному напрямку. Посадка кришок повинна бути: для двигунів Д-35 і Д-36 з натягом від 0 до 004 мм; для двигуна Д-54 з натягом від 0 до 0105 мм; для двигуна КДМ-46 з зазором від 006 до 015 мм.

Після попередньої перевірки знімають кришки корінних підшипників з блоку і оглядають їх, щоб визначити, чи не спиляні чи площині роз'єму. Ознакою спилювання кришок є наявність на їх площинах роз'єму слідів напилка. Крім того, спилювання площин роз'єму кришок можна виявити штангенглубі-номером або мікрометричним глубиномером із закругленою (сферичної) вимірювальною поверхнею. Для цієї ж мети можна використовувати спеціальний шаблон, заснування якого спирають на площину роз'єму, а зрізаний з боків напівдиск притискають до внутрішньої поверхні кришки. Якщо основа глибиноміра або шаблону не стосується площин роз'єму, то це вказує на спилювання кришок.

Для точного визначення величини спилювання площин роз'єму кришок, а також для контролю діаметра і правильності форми гнізд під вкладиші корінних підшипників збирають блок з кришками. При цьому зусилля затягування гайок кріплення корінних підшипників повинно бути в межах: для двигунів Д-35 і Д-36 - 22-26 кгм; для двигуна Д-54 - 40-50 кгм.

При відсутності динамометричного ключа гайки слід затягувати повним зусиллям рук (без ривка), прикладеним до трубчастого подовжувача торцевого ключа довжиною: для двигунів Д-35 і Д-36 - 500 мм; для двигуна Д-54 - 800 мм і для двигуна КДМ-46 - 700 мм.

Для зручності вимірювання діаметра гнізд під вкладиші спочатку ставлять на блок три кришки корінних підшипників, а потім - інші дві. Діаметр гнізд вимірюють індикаторним нутромером, попередньо встановленим на відповідний номінальний розмір. Вимірювання ведуть у вертикальній і горизонтальній площинах на відстані 10 мм від переднього і заднього країв гнізд, а також в середній їх частині. У сумнівних випадках перевіряють зусилля затягування гайок, оглядають, чи не потрапила стружка або бруд на площині роз'єму кришок корінних підшипників і гнізд блоку, і знову вимірюють діаметр гнізд.

Після вимірювання діаметра і визначення овальності і конусності перевіряють співвісність гнізд, не знімаючи кришок корінних підшипників. Найпростішим пристосуванням для контролю співвісності гнізд блоку є шліфована оправлення діаметром від 50 до 60 мм (рис. 1). Овальність, конусність і биття оправлення не повинні перевищувати 001 мм.

Установка колінчастого вала в блок циліндрів тракторного дизельного двигуна

Мал. 1. Оправлення для контролю співвісності гнізд блоків циліндрів під вкладиші корінних підшипників.

Співвісність гнізд спочатку перевіряють в тому ж положенні блоку, при якому вівся контроль їх діаметра (нижня площину блоку направлена догори), потім (в сумнівному випадку) блок укладають на бічну поверхню. У кожному з цих положень блоку вимірюють щупом зазори між гніздами і оправкой. При вимірюванні зазору оправлення повинна лежати на гніздах без перекосу і не доходити до площин роз'єму кришок корінних підшипників при горизонтальному положенні блоку. Наявність зазорів фактично вказує не на відхилення гнізд від співвісності, а на відносне їх зміщення.

Якщо відхилення гнізд вище зазначених величин, блоки підлягають ремонту або вибракування.

Колінчастий вал зі взаємозамінними вкладишами потрібно встановлювати в блок циліндра двигунів Д-35 Д-36 і Д-54 в наступному порядку.

Перш за все комплектують блок з колінчастим валом і вкладишами одного розміру. Розміри вкладишів і колінчастих валів наведені в таблицях 123 і 4.

Після комплектування деталей знімають кришки корінних підшипників і оглядають поверхні, що сполучаються кришок і блоку.

Установка колінчастого вала в блок циліндрів тракторного дизельного двигуна

Мал. 2. Підвіска для кришок корінних підшипників, замкових шайб

При необхідності вдруге зачищають деталі. Особливу увагу звертають на краю масляних каналів шийок колінчастого вала. Гострі кромки на краях масляних каналів зрізають антифрикційний сплав з вкладишів і виводять їх з ладу. Тому при наявності гострих кромок знімають фаски і полірують краю масляних каналів тонкої абразивним папером. Потім промивають колінчастий вал. Особливо ретельно промивають і продувають масляні канали колінчастого вала і блоку. Для прочищення масляних каналів застосовують сталеві і щетинні йоржі.

Порожнини шатунних шийок колінчастого вала для відцентрової очистки масла очищають мідними чистиками.

Перед миттям з масляних каналів колінчастого вала і блоку виймають заглушки, що оберігають їх від забруднення. З метою кращого очищення масляних каналів бажано видаляти різьбові пробки з щік колінчастого вала з противагами двигуна Д-35. Для цього зачищають рас-кернение місця пробок, просвердлюють в пробках наскрізні отвори і вивертають їх тригранним екстрактором. Після мийки колінчастого вала двигуна Д-35 отвори в щоках закривають новими пробками. Пробки нарізають з прутка. Різьбовій кінець прутка ввертають в отвір щоки до упору і обрізають його ножівкою. Для попередження від отвертиванія краю ввернутой пробки раскерні-ють. При митті в якості обтирального матеріалу застосовують серветку (рушник) з підшитими краями, що не залишає волокон на поверхнях деталей.

Остаточно вкладиші промивають в бензині (без застосування обтирального матеріалу).

З метою перевірки правильності комплектування деталей вимірюють діаметри шийок колінчастого вала і товщину вкладишів (див. Розміри деталей в таблицях 123 і 4). Для вимірювання товщини вкладишів пріменяют'мікрометр 0-25 мм зі сферичною п'ятою.

Зазор між торцями вкладишів заднього корінного підшипника і буртами п'ятої корінної шийки колінчастого вала (осьової розбіг колінчастого валу) повинен бути в межах: для двигуна Д-54-015-030 мм; для двигуна Д-35 раннього випуску - 0085-0255 мм; для двигунів Д-35 і Д-36 останніх випусків - 015-030 мм.

Для попередньої перевірки зазору на задню шийку колінчастого вала накладають вкладиші і наголошують їх в передній торець. У утворився проміжок між торцем вкладиша і заднім бурти шийки вставляють щуп і визначають зазор.

Після підготовки блок встановлюють в перевернутому положенні на стійку підставку або спеціальний візок. Потім верхні вкладиші (з отворами для проходження масла) вставляють в гнізда блоку, а нижні (без отворів) - в кришки. При цьому фіксуючі виступи вкладишів повинні увійти до відповідних пази гнізд. У разі зависання вкладишів допускається зачистка задирок на фіксуючих виступах і навколо них. Вкладиші повинні щільно прилягати до гнізд блоку і кришок. Не можна встановлювати в блок вкладиші іншого розміру, ніж шийки колінчастого вала, а також спилювати площині роз'єму кришок, Шабр вкладиші і підкладати під їх тильну поверхню прокладки, що може викликати задираки вкладишів і шийок колінчастого вала, проворачивание вкладишів і навіть злам колінчастого вала.

Установка колінчастого вала в блок циліндрів тракторного дизельного двигуна

Мал. 3. Розташування номерів на деталях блоку циліндрів двигуна Д-54. ,.

Встановлені вкладиші змащують чистим дизельним маслом і укладають колінчастий вал в блок. Потім встановлюють на свої місця кришки в зборі з вкладишами. На шпильки корінних підшипників надягають замкові шайби і навертають гайки. Гайки затягують рівномірно в 2-3 прийоми, починаючи від середнього підшипника і кінчаючи крайніми (рис. 3) в такому порядку: 3-33 2-22 4-44 1-11 і 5-55.

Після затягування всіх гайок перевіряють правильність складання блоку прокручуванням колінчастого вала. При цьому вал повинен обертатися від зусилля руки, прикладеного до болта кріплення маховика. У разі дуже тугого обертання колінчастого вала вдаряють по торцях колінчастого вала або кришки установочного корінного підшипника, підставляючи дерев'яну або мідну підкладку. Якщо вал обертається все-таки туго або, навпаки, занадто вільно, необхідно перевірити правильність підбору вкладишів, а також величину розбігу колінчастого валу. Для контролю вкладиші затискають в гніздах блоку без колінчастого вала. Внутрішній діаметр вкладишів вимірюють індикаторним нутромером.

Установка колінчастого вала в блок циліндрів тракторного дизельного двигуна

Мал. 4. Схема послідовності затягування гайок кріплення корінних підшипників двигуна КДМ-46.

Масляні зазори в корінних підшипниках повинні бути в таких межах: - для двигунів Д-35 і Д-36 - 0054-0118 мм »» Д-54 - 0090-0151 »

Овальність внутрішньої поверхні підшипників не повинна перевищувати 005 мм, а конусність - 004 мм.

Відносне зміщення корінних підшипників, затиснутих в гніздах блоку, не повинно перевищувати 005 мм для суміжних підшипників і 007 мм на всій довжині.

Відносне зміщення не повинно перевищувати величини масляного зазору.

Таким же порядком встановлюють колінчастий вал в підшипники двигуна КДМ-46 розточують в блоці.

Гайки кріплення кришок корінних підшипників двигуна КДМ-46 затягують за 2-3 прийоми торцевих ключем з трубчастим подовжувачем довжиною 700 мм. Послідовність затягування гайок показана на малюнку 4.

Після затяжки всіх підшипників колінчастий вал повинен провертатися рукою за важіль в 300 мм.

Масляний зазор в корінних підшипниках повинен бути в межах 0050-0110 мм.
Схожі публікації по темі: