Зчеплення трактора

На тракторах встановлюють фрикційні зчеплення, що використовують для передачі крутного моменту сили тертя, що виникають між їх деталями.

Головне зчеплення. На тракторі буває одне або кілька зчеплень. Зчеплення, що входить до складу трансмісії і розташоване безпосередньо за дизелем, називається головним зчепленням.

Принцип дії зчеплення наступний. Вал (рис. 63 а, положення /) спирається на колінчастий вал дизеля через кульковий підшипник, запресованих в його торці. Якщо поруч з маховиком дизеля поставити ведений диск, який сидить на шліцах вала, то обертання від колінчастого вала на нього передаватися не буде. Якщо ж диск (див. Рис. 63 а, положення //) поступово пересувати вліво і притискати до маховика, то між ними будуть виникати сили тертя, причому тим більше, чим сильніше буде притискатися диск. Таким чином, при такої конструкції зчеплення можна забезпечити дуже плавне з'єднання двох валів за рахунок пробуксовування диска і маховика під час включення.

Зчеплення трактора

Мал. 63. Зчеплення:

а - принцип дії; б - пристрій; 1 - маточина; 2 -демпфер; 3 маховик; 4 - ведений диск; 5 - провідний диск; 6-гвинти; 7- важіль; 8 - підшипник; 9 - вал; 10 вилка; 1114 - пружини; 12 - кожух; 13 - педаль; 15 - упор; 16 - тяга; 17 - гідропідсилювач; 18-зчеплення відключено; 11 - зчеплення включено.

В якості головного зчеплення на тракторах застосовують механізми різної конструкції, але однакові за принципом дії (див. Опис вище).

Пристрій. Основою зчеплення служить кожух (див. Рис. 63 б), всередині якого вміщено нажімной провідний диск і натискні пружини. Кожух гвинтами жорстко укріплений на маховику двигуна. Між ведучим диском і маховиком встановлений ведений диск - тонкий сталевий диск, на якому з обох сторін укріплені накладки з азбесту з добавкою сполучних матеріалів. Ці накладки володіють великим коефіцієнтом тертя і витримують високу температуру, яка виникає при пробуксовуванні диска в момент включення або виключення.

Ведений диск своєї маточиною посаджений на шліци вала. Пружини, вставлені в склянки, впираються в кожух і ведучий диск і притискають його через ведений диск до маховика. Таким чином, ведений диск 4 виявляється щільно затиснутим між поверхнями маховика і ведучого диска. Що виникає при цьому тертя настільки велике, що при обертанні маховика крутний момент дизеля повністю передається на ведений вал і через нього направляється до ведучого валу коробки передач.

Таке зчеплення називається фрикційним, однодіс-ковим, сухим, постійно замкнутого типу.

У тому випадку, якщо на тракторі встановлений дизель великої потужності і доводиться передавати великі крутний момент, один ведений диск по своїй міцності не може забезпечити таку можливість, на тракторі встановлюють зчеплення з двома веденими дисками. Зчеплення такого типу називаються фрикційними, двудісковимі, сухими, постійно замкнутого типу.

Механізм управління зчепленням складається з педалі (див. рис. 63 б), з'єднаної важелями і тягою з виделкою і через неї з пересувною муфтою з наполегливою кульковим підшипником, і вимикають важелів, пов'язаних з провідним диском.

Щоб вимкнути зчеплення, потрібно натиснути на педаль. При цьому рухома муфта переміститься вліво і через підшипник натисне на важелі. Важелі при цьому повернуться на своїх осях і відведуть провідний диск в сторону кожуха. Пружини при цьому стискаються, а ведений диск звільняється, і передача крутного моменту припиняється.

При поступовому звільненні натиснутій педалі провідний диск під дією пружин поступово переміщається в сторону маховика (вліво) і притискає до нього ведений диск - зчеплення включено.

При пробуксовуванні дисків виникає теплота, і якщо включати зчеплення дуже повільно, то деталі зчеплення можуть надмірно перегрітися і вийти з ладу. Тому при включенні однаково шкідливо відпускати педаль як дуже швидко, так і дуже повільно. Оптимальний час включення зчеплення-1.5 3 с.

Додаткові механізми, що застосовуються в сцеплениях. У сцеплениях різних тракторів застосовують додаткові механізми, що поліпшують їх дію. У число їх входять такі, які зменшують зусилля, потрібне для включення, гасять крутильні коливання, що передаються колінчастим валом, прискорюють зупинку веденого диска після виключення швидко обертового зчеплення і ін..

Механізми, що зменшують зусилля вимикання зчеплення. Щоб вимкнути зчеплення, потрібно стиснути большое- кількість вельми пружних пружин. На це потрібно велике зусилля. Згідно з нормами зусилля на педалі допускається не більше 120 Н, а при ручному управлінні зчепленням - не більше 60 Н. Тому для полегшення дії педалями, які керують зчепленням, на тракторі встановлюють механічні, гідравлічні або пневматичні підсилювачі.

Механічний підсилювач. У вихідному положенні (зчеплення вимкнено) педаль утримується пружиною, зусилля якої направлено по ходу годинникової стрілки щодо осі педалі. При натисканні на педаль пружина повертається щодо нерухомого упору і стискається, поки не дійде до нейтральної лінії. Як тільки вісь пружини виявиться нижче осі педалі, пружина почне розтискати, створює зусилля проти годинникової стрілки щодо осі педалі і тим самим полегшує виключення зчеплення.

Гідравлічний підсилювач встановлюють замість тяги.

В цьому випадку при натисканні на педаль під дією робочої рідини, що подається до підсилювача під високим тиском, зчеплення вимикається силою тиску рідини.

Пневматичний підсилювач складається з пневматичної камери (рис. 64), що має тдкое же пристрій, як у гальмівній камери, що призводить в дію гальма трактора, і стежить устрою.

При натисканні на педаль зчеплення стежить пристрій направляє стиснене повітря в пневматичну камеру, яка, впливаючи на рухому муфту з вижимним підшипником, вимикає зчеплення.

Гаситель крутильних коливань. Під час роботи дизеля колінчатий вал його відчуває крутильні коливання. Під впливом періодично діючих сил розширюються газів в циліндрі дизеля колінчатий вал то закручується, то розкручується в межах пружних деформацій. Щоб ці коливання не передавались валу коробки передач і не викликали передчасного зносу деталей, ведені диски з'єднують з маточиною не твердо, а через гумові демпфери або пружини (див. Рис. 64).

Зчеплення трактора

Мал. 64. Пневматичний підсилювач виключення зчеплення:

1 - педаль; 2 - пневматична камера; 3 ведені диски; 4 - пружини; 5 - шківок; 6 - вал; 7- гальмівна колодка; 8 - стежить пристрій.

Під час роботи двигуна ці пружини (або гумові вставки) не дають крутильним коливань передаватися на вали коробки передач. Крім того, при включенні зчеплення обертання від диска до маточини передається плавно і поглинаються удари, що виникають при швидкому включенні зчеплення.

Тормозок. Після виключення зчеплення його ведена частина і з'єднаний з нею провідний вал коробки передач продовжують деякий час обертатися за інерцією, що ускладнює включення передач. Якщо, не дочекавшись повної зупинки вала коробки передач, спробувати поєднати шестерні, то станеться удар, що викликає знос торців шестерень. Щоб скоротити час обертання по інерції відомою частини зчеплення, передбачено пристосування - тормозок, що має таке, пристрій.
Схожі публікації по темі: