» » » Принцип роботи гальм трактора

Принцип роботи гальм трактора

Процес гальмування трактора полягає в перетворенні розвивається при його русі кінетичної енергії в роботу тертя, а потім в теплоту, що розсіюється в навколишнє середовище.

Точкою опори при гальмуванні служить дорога, гальмівний силою - сила тертя Рт (рис. 103 а), що виникає між покришкою колеса і дорогою і спрямована в бік, протилежний руху трактора.

Колесо трактора обертається разом з гальмівним барабаном, з яким воно наглухо поєднано.

Усередині барабана знаходяться дві колодки, встановлені на диску - гальмівному щиті, жорстко укріпленому на корпусі провідного моста трактора.

Якщо натиснути ногою на педаль, то колодки розтискним кулаком розсунуться і з силами F 'пригорнуться до внутрішньої поверхні обертового разом з колесом барабана. При цьому виникнуть сили тертя Т1 і Т2 що перешкоджають обертанню колеса, а отже, і руху трактора.

Чим сильніше притискаються гальмівні колодки до гальмового барабана, тим більше буде сила тертя Рт, а отже, і робота тертя, тим більше буде виділятися теплоти і тим швидше буде поглинатися кінетична енергія, накопичена трактором, а отже, і швидше зупиниться трактор.

При знятті ноги з педалі колодки пружиною відводяться від гальмівного барабана і гальмування припиняється.

Ми пояснили дію гальм трактора на прикладі взаємодії колодок з барабаном. Але у тракторів, крім таких гальм, знаходять застосування гальма, в яких замість колодок є стрічки - стрічкові гальма або диски - дискові гальма. Розглянемо пристрій і дію різних типів гальм.

Принцип роботи гальм трактора

Мал. 103. Гальма:

а, д - колодкові; б - стрічковий; в - дисковий; г - встановлені на причепі; 1 - колодка; 2 педаль; 3 гальмівної барабан; 4 -кулаки; 5 пружина; 6 - вісь; 718 - важелі; 8 9 - пальці; 10 стрічка; 11 - шків; 12 - кронштейн: 13 - вал; 1417 - диски; 15 - кулька; 16 - корпус; 19 - сідло; 20-головний циліндр; 21 - шланг; 22 - шток; 23 - поршень; 24 - робочий циліндр; 25 - нерухомий диск; 26 - накладка; I - гальмо вимкнений; II - гальмо включений.

У лівій частині диска колодки спираються на вісь 6 а на правій - на кулак 4 і, крім того, колодки з'єднані між собою пружиною.

Стрічкові плаваючі гальма знаходять широке застосування на тракторах.

Пристрій. На валу, з'єднаному з ведучим колесом трактора (безпосередньо або через передачу), жорстко укріплений гальмівний шків (див. Рис. 1036). Навколо цього шківа розташована сталева стрічка, внутрішня поверхня якої покрита фрикційної накладкою, так само як і гальмівні колодки. Обидва кінця гальмівної стрічки з'єднані з двома плечима важеля за допомогою пальців, які поміщені в вирізи нерухомого кронштейна. Важіль з'єднаний тягою з педаллю гальма.

Дія. Якщо під час руху трактора натиснути на педаль, двуплечий важіль повернеться навколо своєї осі і почне рівномірно стягувати обидва кінці гальмівної стрічкою, притискаючи її до гальмівного шківа.

Як тільки між стрічкою і гальмівним шківом виникає сила тертя, в залежності від напрямку обертання шківа (трактор йде вперед або назад) один кінець стрічки, що набігає через палець, упреться в виріз нерухомого кронштейна і стане нерухомим, а другий - що збігає - буде затягуватися важелем.

При такому влаштуванні інтенсивність гальмування буде однакова, в яку б сторону ні обертався шків.

Оскільки у гальма такого типу немає постійного зв'язку з будь-яким упором, він називається плаваючим.

Дискові гальма компактніше стрічкових і досить надійні в роботі.

Пристрій. На валу, з'єднаному через передачу з провідними колесами трактора, на шліцах посаджені два диска з фрикційними накладками. Між ними розташовані два натискних диска з лунками, в які закладені кульки. Нажімниє диски стягуються між собою пружинами і вільно розташовуються в чавунному корпусі.

Дія. Якщо педаль гальма вільна, то під дією пружин диски стиснуті і ніякого впливу на диски не надають (див. Рис. 103 в, I).

При натисканні на гальмівну педаль диски повертаються навколо своєї осі назустріч один одному. При цьому кульки, ковзаючи по поверхнях лунок, розсовують диски в сторони і притискають диски до стінок корпусу. Утворилися при цьому сили тертя загальмовують обертання валу (див. Рис. 103 в, 11), а отже, і коліс трактора.
Схожі публікації по темі: